Milgamma [milgama] je přípravek, který často podáváme neurologickým pacientům. Účinnou složkou přípravku jsou sloučeniny benfotiamin a kyankobalamin.

Pozn.: Existuje i preparát Milgamma N, který ještě navíc obsahuje vitamin B6 (pyridoxin).

 

Princip: Benfotiamin je syntetický derivát vitaminu B1 (thiamin) a kyankobalamin je vitamin B12. Vitaminy jsou důležité pro řadu enzymatických pochodů v organizmu, bližší informace najdete v textech o jejich nedostatku.

 

Využití: Přípravek Milgamma je poměrně často předepisován pacientům, kteří trpí polyneuropatiemi (typicky při cukrovce a u alkoholizmu), protože vitaminy ze skupiny B mohou zmírnit její příznaky. Podpůrný efekt může mít preparát i při bolestech trojklanného nervu s při obrně lícního nervu. Kromě toho můžeme samozřejmě lék podat všem lidem, u kterých očekáváme nedostatek vitaminu B1 a vitaminu B12.

 

Podávání: Milgamma se vyrábí v podobě tablet a obvyklá dávka je 1-3 tablety denně. Začíná se spíše vyšší denní dávkou (2-3 tablety), která se postupně snižuje na udržovací dávku (1 tableta).

 

Nevýhody: Milgamma má minimum vedlejších účinků. Někteří lidé si po jejím užití stěžovali na trávicí obtíže a vzácněji byly popisovány alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů