Migranerton je lék který bývá užíván při bolestech hlavy. Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje dvě sloučeniny – paracetamol a metoklopramid.

 

Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům. Nemá sice významný protizánětlivý účinek, ale účinně tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu. Metoklopramid patří do skupiny prokinetik, tlumí pocit nevolnosti a snižuje riziko zvracení.

 

Využití: Migranerton je podáván a k terapii bolesti, přičemž hlavní indikací jsou bolesti hlavy při migréně a u tenzních bolestí hlavy.

 

Podávání: Migranerton se vyrábí v podobě tobolek obsahujících 500 miligramů paracetamolu a 25 miligramů metoklopramidu. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tobolky při obtížích s maximem 4-6 tobolek denně.

 

Nevýhody: Migranerton kombinuje nežádoucí účinky svých účinných látek, tj. paracetamolu a metoklopramidu. Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidí s nemocnými játry měli před nasazením Migranertonu domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Migranerton kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Metoklopramid může vyvolat různé trávicí obtíže, průjmy a bolesti břicha, dále pak ospalost, únava a motání hlavy. Někdy se mohou objevit pohybové obtíže podobné Parkinsonově chorobě, což je dáno vlivem metoklopramidu na centrální nervový systém.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů