Mifoglame patří mezi modernější léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina sitagliptin.

 

Princip: Sitagliptin je sloučenina, která patří mezi tzv. DPP-4 inhibitory. Zjednodušeně řečeno působí poměrně komplexně na metabolizmus inzulinu a krevních cukrů a to vede ke snížení krevního cukru.

 

Využití: Mifoglame se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu. Je to drahý preparát, který většinou nebývá lékem první volby. Indikační kritéria jsou složitější předepisuje se spíše pacientům, u nichž dostatečně nezafungovaly jiné PADy, zejména metformin (např. lék Siofor, Glucophage, Metformin), nebo kdy metformin z nějakého důvodu nešlo použít. Může se kombinovat s ostatními PADy při jejich nedostatečném účinku a možná je i kombinace s inzulinem.

 

Podávání: Záleží na doporučení diabetologa, obvyklá dávka preparátu Mifoglame u dospělého člověka je 100 miligramů jednou denně.

 

Nevýhody: V kombinaci s jinými PADy se může vyskytnout hypoglykémie, trávicí obtíže, jako je nechutenství, plynatost a zácpa. Jako relativně vzácný stav byl pozorován akutní zánět slinivky po nasazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů