Miacalcic [miakalcik] je lék, který se využívá v osteologii (obor medicíny zabývající se kostmi) a jeho účinnou složkou je syntetický lososí kalcitonin.

 

Princip: Syntetický lososí kalcitonin je hormon, který má podobné účinky jako lidský kalcitonin. Podporuje tvorbu kostní tkáně a tlumí odbourávání kostní hmoty. Díky tomu i snižuje množství vápníku v krvi.

 

Využití: Miacalcic se může podávat lidem s vysokým rizikem ztráty kostní hmoty (např. imobilizace po úrazech nebo větších operacích) a také se podává u některých forem Pagetovy nemoci. Využití může Miacalcic najít i v terapii hyperkalcémie způsobené kostními metastázami.

 

Podávání: Miacalcic se vyrábí v podobě roztoku určeného k podkožní nebo nitrosvalové injekční aplikaci a v podobě roztoku, který se aplikuje sprejem do dutiny nosní. Běžná dávka pro dospělého člověka se pohybuje mezi 50-100 IU (mezinárodních jednotek) denně u injekční formy a 200 IU denně u spreje. Podávání léku by mělo trvat co možná nejkratší dobu a jeho aplikace bez přesného doporučení lékaře je zakázána.

 

Nevýhody: Miacalcic může způsobit únavu, trávicí obtíže, bolesti hlavy, bolesti svalů, otoky tkání a alergické reakce. Při aplikaci nosního spreje se objevuje podráždění dutiny nosní s rýmou a někdy i krvácením z nosu. Při dlouhodobém užívání bylo popisováno zvýšení rizika vzniku některých nádorových onemocnění.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů