Mestinon je lék ze skupiny tzv. inhibitorů acetylcholinesterázy, jeho účinnou sloučeninou je sloučenina pyridostigmin.

 

Princip: Pyridostigmin dokáže zablokovat acetylcholinesterázu, což je enzym rozkládající sloučeninu acetylcholin. Acetylcholin má v organizmu řadu funkcí, například umožňuje přenos vzruchů z nervu na svalové vlákno na nervosvalové ploténce. Zablokování acetylcholinesterázy vede k navýšení koncentrace acetylcholinu na nervosvalové ploténce a to zlepšuje přenos vzruchů na sval.

 

Využití: Mestinon je základním lékem v terapii choroby známé jako myasthenia gravis, při níž dochází k narušení funkce nervosvalové ploténky. Zvýšení acetylcholinu v ploténce tlumí příznaky nemoci. Detaily o chorobě najdete v příslušném článku.

 

Podávání: Preparát by měl být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 60 miligramů. Běžná dávka dospělého člověka jsou 1-3 tablety, které se užívají cca 2-3krát denně, dávka může být z rozhodnutí lékaře dále navýšena.

 

Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky nebývají většinou závažné, nejčastěji byly popisovány trávicí obtíže, jako je průjem, nevolnost a zvracení. Kromě toho si někdy pacienti stěžují na slabost, motání hlavy, bolesti hlavy a malátnost. Obtěžujícím vedlejším účinkem může být i častější močení a zvýšená tvorba slin. Při předávkování bylo pozorované rozmazané vidění, neklid, nervozita a bradykardie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů