Ménétrierova nemoc je relativně vzácné onemocnění žaludku, které se projevuje trávícími obtížemi a má vztah k rakovině žaludku.

 

Příčiny: Přesná příčina vzniku nemoci není známá. Uvažuje se, že jistý vliv může mít přítomnost bakterií Helicobacter pylori v žaludku postiženého. Vzhledem k faktu, že tato bakterie se v naší populaci vyskytuje velice často a Ménétrierova choroba je vzácná, je však zřejmé, že budou nutné další faktory vzniku nemoci. 


 

Projevy: V žaludku se u choroby vytváří mohutné slizniční řasy. Dochází ke změnám sliznice, která začne do žaludeční dutiny vylučovat velké množství hlenu s bílkovinami. To vede k nepříjemným průjmům a zároveň začnou bílkoviny v těle chybět. Nejvíce patrným důsledkem je úbytek na váze a vznik otoků. Mikroskopické změny sliznice zvyšují riziko vzniku rakoviny žaludku.

 

 

Diagnostika: Obtíže pacienta jsou nepříliš specifické. Velmi důležité je endoskopické vyšetření žaludku při gastroskopii, kdy lékař uvidí obrovské řasy žaludeční sliznice a umožní odebrání vzorku sliznice na histologické vyšetření a na přítomnost Helicobacter pylori. V krevních náběrech pacienta obvykle nalezneme sníženou koncentraci sérové bílkoviny.

 

 

Léčba: Nemoc se léčit prakticky nedá. Je-li prokázána přítomnost Helicobacter pylori, můžeme ho vyhubit antibiotiky, ale výrazný efekt nelze očekávat. Pacienti s méně závažnou formou choroby musí dostávat potravu s vysokým obsahem bílkovin, kterými se hradí jejich ztráty, a pravidelně se gastroskopicky sledují (vyšší riziko vzniku rakoviny žaludku). U těžkých forem nemoci je jedinou možností chirurgické odstranění žaludku nebo jeho nejvíce postižených částí.

 

V blízké budoucnosti se bude možná využívat metod biologické léčby, která v tomto případě spočívá v podávání látky tlumící růstové faktory, které se podílejí se na nadměrném růstu žaludeční sliznice.


Zdroje
https://rarediseases.org
https://www.niddk.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů