Medovert je lék, který užívá celá řada neurologických pacientů. Jde o kombinovaný preparát, jehož účinné sloučeniny jsou cinarizin (nachází se v léku Cinarizin) a dimenhydrinát.

 

Princip: Cinarizin a dimenhydrinát mají podobné účinky - rozšiřují cévy vnitřního ucha, neovlivňuje výrazně krevní tlak. Jejich efekt zlepší prokrvení drobných cév včetně cév vnitřního ucha, kde se nachází ústrojí sluchu a ústrojí rovnováhy.

 

Indikace: Medovert se používá u neurologických nemocí spojených s motáním hlavy, s léčbou pískání v uších a takových poruch sluchu, kdy je příčina obtíží ve vnitřním uchu (např. Meniérova choroba). Přípravek snižuje příznaky kinetózy.

 

Podávání: Medovert se vyrábí  podobě tablet o síle 20/40 mg (20 mg cinarizinu a 40 mg dimenhydrinátu) a většinou se podávají 3 tabletky preparátu denně. Konkrétní dávkování závisí na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí by přípravek neměl být užíván.

 

Nežádoucí účinky: Vyšší dávky Medovertu mohou působit tlumivě a snižovat pozornost. Lék by neměli užívat nemocní s Parkinsonovou nemocí a těhotné a kojící ženy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů