Medocriptine [medokriptin] patří mezi preparáty využívané v endokrinologii a neurologii. Jeho účinnou složkou je sloučenina bromokriptin.

 

Princip: Bromokriptin je látka příbuzná námelovým alkaloidům. Působí na receptory pro dopamin, poměrně silně tlumí tvorbu hormonu prolaktinu a snižuje zvýšené hladiny růstového hormonu.

 

Využití: Medocriptine se využívá u stavů, kdy je v organizmu člověka zvýšená tvorba hormonu prolaktinu včetně situací, kdy je prolaktin tvořen nezhoubným nádorem mozku (prolaktinom). Vzhledem k ovlivnění dopaminového systému má lék efekt i u Parkinsonovy choroby a byl popisován i efekt na snížení vysokého množství růstového hormonu u určitých forem akromegalie.

 

Podávání: Medocriptine se vyrábí v podobě tablet o síle 2,5 miligramu. Aktuální dávka pro dospělého člověka je individuální, záleží na indikaci podávání a jen výjimečně přesahuje 5-10 miligramů denně. Užívání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Medocriptine může vyvolat bolesti hlavy, motání hlavy, trávicí potíže, nevolnosti a zvracení, změny nálad, sucho v ústech a alergie. U některých lidí se objevuje příliš silný pokles krevního tlaku s vyšším rizikem kolapsů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů