MCP Hexal je lék, který bývá předepisován v gastroenterologii a řadí se mezi tzv. prokinetika. Účinnou látkou je sloučenina metoklopramid.

 

Princip: Metoklopramid působí přes nervovou soustavu na svalovinu v trávicím traktu a urychluje její činnost. Tím zlepšuje posun tráveniny trávicím traktem a kromě toho je zde i efekt proti nevolnosti a zvracení.

 

Využití: MCP Hexal se využívá u celé řady trávicích chorob, zejména pokud se projevují nevolnosti a zvracením. Lze ho podávat jako pomocný lék při pálení žáhy při návratu žaludečních šťáv do jícnu. Dále pomáhá při pocitech plynatostí a plnosti, využít se může u některých forem dráždivého tračníku. Podávat preparát můžeme i u zvracení při migréně, nebo při ozařování a podávání chemoterapie.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. MCP Hexal se vyrábí v podobě tablet o síle 10 miligramů a běžně se dospělým lidem podává 1 tableta při obtížích. Denní maximální dávka jsou 3 tablety.

 

Nevýhody: Při užívání se mohou objevit různé trávicí obtíže, průjmy a bolesti břicha, dále pak ospalost, únava a motání hlavy. Někdy se mohou objevit pohybové obtíže podobné Parkinsonově chorobě, je to dáno vlivem léku na nervový systém. Celkově řečeno jsou však nežádoucí účinky relativně málo časté.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů