Maxitrol je lék často předepisovaný v očním lékařství. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny  dexamethason, polymyxin B a neomycin.

 

Princip: Dexamethason patří mezi kortikoidy a poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy. Polymyxin B a neomycin jsou antibiotika, která hubí celou řadu bakterií.

 

Využití: Maxitrol je předepisován u zánětlivých chorob oka, kdy kromě zánětlivé složky je přítomna infekce, nebo je vysoké riziko jejího vzniku. Zatímco kortikoid tlumí zánět, antibiotika účinkují proti bakteriím.

 

Podávání: Maxitrol se vyrábí v podobě očních kapek a oční masti. Obě lékové formy se aplikují do postiženého oka vícekrát denně. Přesné dávkování závisí na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván.

 

Nevýhody: Maxitrol má nejčastěji místní nežádoucí účinky, které spočívají v podráždění oka, nebo v lokální alergické reakci (i když přítomnost dexamethasonu riziko alergické reakce snižuje). Příznaky zahrnují bolest, svědění a zarudnutí oka. Dlouhodobé podávání může způsobit poškození oka, proto by mělo být velmi dobře zváženo.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů