Maxi-Kalz [maxikalc] je přípravek, který je vhodný k dodávání vápníku. Jeho účinnou složkou je uhličitan vápenatý.

 

Princip: Uhličitan vápenatý obsahuje molekuly vápníku, které se z něj v organizmu po požití uvolní. Vápník je pro náš organizmus nepostradatelný, podílí se mimo jiné na stavbě kostí, na srážení krve a správné funkci svalů a dalších orgánů.

 

Využití: Maxi-Kalz je podáván lidem, kteří potřebují zvýšený příjmem vápníku. Mohou to být jedinci s nedostatečným přísunem vápníku v potravě, lidé s hojícími se zlomeninami i těhotné ženy. Podávání vápníku je důležité i v rámci komplexní terapie osteoporózy.

 

Podávání: Maxi-Kalz je vyráběn v podobě tablet o síle 500 a 1000 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 1-2 tablety denně. Tableta se nepolyká ale rozpustí ve sklenici vody a výsledný roztok se vypije.

 

Nevýhody: Maxi-Kalz nemívá při dodržování předepsaných dávek a způsobu užití zásadní vedlejší účinky. Při užívání vysokých dávek nebo při dlouhodobém užívání přípravku nicméně nelze vyloučit nadměrné zvýšení hladiny vápníku v krvi (tzv. hyperkalcémie), což může způsobit řadu klinických příznaků.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů