Maxalt patří mezi triptany, což jsou léky využívané zejména v neurologii. Účinnou složkou preparátu je sloučenina rizatriptan.

 

Princip: Rizatriptan zjednodušeně řečeno ovlivňuje serotoninový systém v centrálním nervovém systému. Serotonin patří mezi důležité neuromediátory, což jsou sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.

 

Využití: Preparát Maxalt se používá u některých typů bolesti hlavy, zejména při akutní migréně a u bolesti hlavy charakteru cluster headache. Lék se může podávat samostatně nebo v kombinaci s dalšími léčivy.

 

Podávání: Preparát Maxalt se vyrábí v podobě tablet o síle 5 a 10 miligramů a u dospělého člověka se běžně podává 1 tableta. Lék by neměl být užíván bez doporučení lékaře. Preventivní podávání léku nemá smysl.

 

Nevýhody: Maxalt většinou nemívá závažné vedlejší účinky, u některých lidí může nicméně bolesti hlavy paradoxně zhoršit. U pacientů, kteří současně užívají některé typy antidepresiv, může užívání triptanů způsobit nebezpečný serotoninový syndrom. Velice vzácně mohou triptany narušit okysličení srdce a tím zhoršit projevy ischemické choroby srdeční.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů