Masáž hráze (oblasti mezi pochvou a konečníkem) je procedura, kterou může provádět těhotná žena. Jejím cílem je uvolnění tkání a svalstva pánevního dna, což snižuje riziko jejich poškození při porodu.

 

Proč masáž provádět? Masáž hráze snižuje při průchodu plodu porodními cestami (tj. nikoliv při porodu císařským řezem) riziko roztržení tkání hráze a také snižuje nutnost provedení nástřihu hráze. To je zákrok prováděný porodníkem, který spočívá v cílením nastřižení zadní stěny pochvy a části tkání hráze, aby se předešlo jejich rozsáhlému roztržení. Jedním z nejzávažnějších důsledků takového roztržení může být i poškození svěrače v konečníku a trvalá inkontinence stolice.

 

Kdy je vhodné ji provádět? Masáže se doporučuje zahájit v období cca 4-6 týdnů před termínem porodu.

 

Je masáž hráze nutností? Provádění masáže závisí pouze na rozhodnutí těhotné ženy, je-li jí masáž nepříjemná, nebo ji provádět nechce, nikdo ji nenutí.

 

Jak se masáž provádí? Žena, která by chtěla masáž hráze provádět by se měla nejprve poradit se svým gynekologem a-nebo porodní asistentkou. V zásadě je podstatou masáže důkladné umytí rukou, poloha v polosedě, nakapání některého masážního oleje na prsty, vložení palců do pochvy a masáž tkání hráze dlaněmi s postupným lehkým rozevíráním pochvy. Dobra trvání masáže by měla být maximálně 5 minut.

Závěrem je vhodné upozornit, že i správně prováděná pravidelná masáž hráze riziko porodních komplikací a nutnost provedení epiziotomie pouze snižuje a nikoliv zcela vylučuje.


Zdroje
https://www.babble.com
https://www.mamanatural.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů