Mallory-Weissův syndrom je označení pro situaci, kdy dojde ke vzniku krvácejících trhlinek ve sliznici dolní části jícnu.

 

Příčiny: K narušení sliznice jícnu obvykle dojde po úporném zvracení, ale porucha může být vyvolána i usilovným kašlem. Vzniknout může u každého člověka, ale vyšší riziko existuje u alkoholiků a jedinců s poruchami příjmu potravy.

 

Projevy: Záleží na síle krvácení. Někdy se nemusí projevit vůbec, jindy se projeví nálezem krve ve stolici (bude se jednat o černou natrávenou krev neboli melénu) a při velkém krvácení může dojít ke zvracení krve, kdy při jejím černém zabarveni mluvíme o zvracení kávové sedliny.

 

Diagnostika: Diagnóza syndromu se určí endoskopickým vyšetřením, kdy lékař při gastroskopii zjistí trhlinky sliznice jícnu a vyloučí jinou příčinu krvácení z horní části trávicího traktu.

 

Léčba: Stav se většinou nijak dramaticky neléčí, protože krvácení má tendenci se rychle samo zastavit. Obvykle se (spíše jako podpůrná léčba) podávají léky snižující kyselost žaludku (obvykle blokátory protonové pumpy) a v případech většího krvácení i léky zlepšující srážení krve. Někdy lze zdroj krvácení ošetřit endoskopickým přístrojem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů