Madelungova choroba se odborně označuje jako benigní symetrická lipomatóza. Jedná se o vzácné onemocnění tukové tkáně, které se vyskytuje typicky u mužů.

 

Příčiny: Příčina vzniku onemocnění není zcela jasná, typicky jsou postiženi muži nad 30 let věku (choroba se nicméně může objevit i u žen). Vyšší výskyt Madelungovy choroby je u osob trpících alkoholizmem a předpokládají se i určité genetické vlivy.

 

Projevy: U lidí s Madelungovou chorobou je narušený metabolizmus a tvorba tukové tkáně. Tuk se ve zvýšené míře ukládá v oblasti horního hrudníku, krku a hlavy, rozložení tuku je symetrické na pravé i levé straně. Důsledek onemocnění je zejména kosmetický a většinou nejsou popisovány další obtíže, nicméně u těžkých forem může rostoucí tuková tkáň utlačit dýchací cesty a vyvolat dušnost.

 

Diagnostika: Diagnóza je stanovena na základě viditelného hromadění tukové tkáně ve výše popsaných místech těla, důležité jsou informace o případném alkoholizmu dotyčného.

 

Léčba: Onemocnění není vyléčitelné, u těžkých případů lze nicméně zkusit zvolit chirurgické odstranění tukových polštářů. Efekt zákroku nicméně nebývá trvalý, tuk má tendenci se po čase opět vytvářet.

 

Zdroje
https://radiopaedia.org
https://rarediseases.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů