Maalox je volně prodejný prostředek, který užívají lidé s pálením žáhy. Jeho účinnými složkami je hydroxid hlinitý a hydroxid hořečnatý.
 
Princip: Obě účinné sloučeniny chemicky neutralizují žaludeční kyselinu a zvyšují pH v žaludku.
 
 
Využití: Maalox je výborný při akutním pálení žáhy, což je nepříjemný pocit s bolestí na hrudi způsobený průnikem žaludeční kyseliny do jícnu. Preparát by měl sloužit pouze k nárazové úlevě, k dlouhodobé terapii se hodí jiné léky, zejména tzv. blokátory protonové pumpy. Maalox může být použit i jako pomocný lék v terapii žaludečního vředu a zánětu jícnu při refluxní nemoci.
 
 
Podávání: Maalox se vyrábí v podobě tablet a obvykle se u dospělého člověka podávají  v dávce 1-2 tablet při nástupu obtíží, nebo preventivně po jídle. Maximální denní dávka u dospělého člověka je 12 tablet. Kromě tablet se Maalox vyrábí v podobě bíle tekuté suspenze (obvykle 1 polévková lžíce při obtížích).
 
 
Nevýhody: Maalox může způsobit různé trávicí obtíže, zejména zácpu nebo naopak průjmy. Dlouhodobé nadměrné užívání může narušit metabolizmus vápníku a fosforu, který se může projevit řídnutím kostí.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů