Lutrate Depot patří mezi léky užívané v terapii rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je sloučenina leuprorelin (přesněji leuprorelin-acetát).

 

Princip: Leuprorelin je agonista gonadorelinu, který je za normálních okolností v organizmu uvolňován v pulzech a zvyšuje tvorbu pohlavních hormonů. Při trvalém účinku však naopak tvorbu pohlavních hormonů výrazně tlumí. To má velký význam u rakoviny prostaty, kde mužské pohlavní hormony zrychlují množení nádorových buněk. Vyřazení účinku androgenů pomáhá bránit růstu a šíření rakoviny.

 

Využití: Lutrate Depot se podává mužům, kteří se léčí s některými pokročilými formami rakoviny prostaty, vhodné jsou zejména hormonálně dependentní formy tohoto onemocnění (tj. formy nádoru, které pro svůj růst vyžadují přítomnost mužských pohlavních hormonů).

 

Podávání: Lutrate Depot se vyrábí v podobě prášku určeného k rozpuštění a následně k nitrosvalové injekční aplikaci. Běžná dávka je 1 injekce o síle 3,75 miligramů měsíčně nebo 1 injekce o síle 22,5 miligramů jednou za 3 měsíce. Přesnou dávku a frekvenci aplikace musí určit ošetřující lékař, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván.

 

Nevýhody: Někteří muži si během léčby stěžují na vyrážky, nevolnosti a bolesti břicha, návaly horka, únavu, ztrátu libida a narušení sexuální aktivity, změny nálad, deprese, nechutenství apod. Většina příznaků je přímo spojena s poklesem koncentrace mužských pohlavních hormonů v krvi.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů