Lupavý prst je ortopedické onemocnění postihující prsty na horních končetinách. Dalšími synonymy pro tento stav je „skákavý prst“ nebo tzv. „trigger finger“. Onemocnět může pouze jeden prst nebo i více prstů na obou rukách.

 

Příčiny: Hlavní problém je ve šlachách, které umožňují ohýbání prstů. Dojde-li ke vzniku chronického zánětu šlachy (tendovaginitida), může šlachová pochva zmohutnět a velmi zjednodušeně řečeno hůře prochází anatomickými prostory mezi ostatními tkáněmi. A právě toto pak vede k poruchám hybnosti daného prstu. Riziko rozvoje lupavého prstu zvyšují zaměstnání, kde dochází k přetěžování šlach prstů (opakované úchopy), častěji bývají postiženy ženy, nemocní s cukrovkou a nemocní s revmatoidní artritidou.

 

Projevy: Postižený prst bývá zatuhlý, má tendenci se ohýbat a je obtížné ho narovnat. Při pohybech prstu se objevuje lupavý zvuk a prst má tendenci jakoby přeskakovat. Na dlani při postiženém prstu je pod kůží obvykle hmatná zvětšená šlacha a pohmat na ni může být pro dotyčného nepříjemný.

 

Diagnostika: Diagnóza se stanovuje na základě výše zmíněných příznaků, diagnostiku a další léčbu většinou provádí ortoped.

 

Léčba: Terapie lehkých forem může zahrnovat nepřetěžování postiženého prstu, podávání nesteroidních protizánětlivých léků a šetrnou rehabilitaci. Účinnou, i když obvykle dočasnou úlevu, mohou přinést injekční aplikace kortikoidů do oblasti postižené šlachy. Definitivní řešení přináší až chirurgický zákrok, při kterém operatér zpřístupní oblast postižené šlachy a uvolní šlachové pouzdro tak, aby se v něm šlacha mohla volně pohybovat.

 

Zdroje

https://orthoinfo.aaos.org

https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů