Locoid [lokoid] je lék, který bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina hydrokortison (přesněji hydrokortison-butyrát).

 

Princip: Hydrokortison patří mezi kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy včetně alergických projevů.

 

Využití: Locoid je předepisován k léčbě celé řady neinfekčních kožních ekzémů a svědivých a bolestivých kožních zánětů (solární dermatitida po nadměrném oslunění, dermatitida po vystavení kůže chemikáliím apod.). Dobrý efekt má lék i na déletrvající kožní alergické reakce.

 

Podávání: Locoid smí být užíván pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožní masti, krému a kožního roztoku, které se nanášejí na postiženou kůži 1x denně. Je doporučené léčbu provádět po co nejkratší nutnou dobu.

 

Nevýhody: Locoid může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a snížení pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud by byl lék aplikován po delší dobu, příliš často a na velké kožní plochy, pak může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, o kterých si můžete přečíst v textu o kortikoidech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů