Lipobase je přípravek, který se používá u řady kožních obtíží. Účinnými složkami tohoto prostředku je soubor sloučenin zahrnujících cetostearomakrogol, parafíny, bílou vazelínu, kyselinu citronovou, metylparaben, cetylstearylakohol a další.

 

Princip: Účinné složky přípravku promazávají kůži, velmi účinně ji zvláčňují, zvlhčují, změkčují a brání vzniku kožních šupin. Tento efekt je umožněn vysokým obsahem olejovitých složek rozpuštěných ve vodě.

 

Využití: Lipobase se využívá k ošetřování podrážděné a suché šupinaté kůže, která způsobuje obtíže a svědí. Preparát lze kombinovat s jinými kožními léky při terapii mnoha kožních chorob (např. s mastmi obsahujícími kortikoidy). V takovém případě o podávání přípravku rozhoduje kožní lékař.

 

Podávání: Lipobase se vyrábí v podobě mastného krému, který se nanáší na postižená místa pokožky, nebo na okrsky vysušené kůže 1-3x denně.

 

Nevýhody: Lipobase nemá prakticky žádné vedlejší účinky, i když teoreticky nelze po jeho aplikaci vyloučit podráždění pokožky nebo vznik alergické reakce (pálení, zarudnutí a svědění kůže).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů