Lerpin je preparát z lékové skupiny blokátorů kalciových kanálů, které se řadí mezi antihypertenziva. Účinnou látkou je sloučenina lercanidipin.

 

Princip: Lercanidipin má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi.

 

Využití: Lerpin se používá zejména v léčbě vysokého tlaku, velmi dobře se kombinuje s léky ze skupiny ACE-Inhibitorů a některými diuretiky. Kromě toho působením na svalovinu věnčitých tepen zlepšuje prokrvení srdce a tím může pomoci pacientům s anginou pectoris.

 

Dávkování: Záleží na doporučení předpisujícího lékaře. Preparát se vyrábí ve formě table o síle 10 a 20 miligramů a většinou podáváme jednu tabletu denně. Celková denní dávka 20 miligramů se již většinou nepřekračuje.

 

Nevýhody: Lerpin může vyvolat bolesti hlavyotoky dolních končetin, které jsou asi nejtypičtějším nežádoucím účinkem blokátorů kalciových kanálů. Přípravek se nepodává dětem a těhotným a kojícím ženám. Při předávkování lékem nebo v kombinaci s jinými léky na tlak může dojít k příliš velkému snížení krevního tlaku s motáním hlavy a možným kolapsem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů