Leptoprol patří mezi léky užívané v terapii rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je sloučenina leuprorelin (přesněji leuprorelin-acetát).

Princip: Leuprorelin je agonista gonadorelinu, který je za normálních okolností v organizmu uvolňován v pulzech a zvyšuje tvorbu pohlavních hormonů. Při trvalém účinku však naopak tvorbu pohlavních hormonů výrazně tlumí. To má velký význam u rakoviny prostaty, kde mužské pohlavní hormony zrychlují množení nádorových buněk. Vyřazení účinku androgenů pomáhá bránit růstu a šíření rakoviny.


Využití: Leptoprol se podává mužům, kteří se léčí s některými pokročilými formami rakoviny prostaty, vhodné jsou zejména hormonálně dependentní formy tohoto onemocnění (tj. formy nádoru, které pro svůj růst vyžadují přítomnost mužských pohlavních hormonů).
 

Podávání: Leptoprol se vyrábí v podobě tyčinky, která se pomocí injekční stříkačky aplikuje do podkoží břicha. Lék se uvolňuje pomalu a působí dlouhodobě. Běžná dávka je 1 injekce o síle 5 miligramů jednou za 3 měsíce. Bez vědomí lékaře nesmí být lék aplikován.

 
Nevýhody: Někteří muži si během léčby stěžují na vyrážky, nevolnosti a bolesti břicha, návaly horka, únavu, ztrátu libida a narušení sexuální aktivity, změny nálad, deprese, nechutenství apod. Většina příznaků je přímo spojena s poklesem koncentrace mužských pohlavních hormonů v krvi.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů