Lenalidomid patří mezi léky používané u hematologických (krevních) onemocnění. Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina lenalidomid.

 

Princip: Lenalidomid ovlivňuje množení buněk některých hematologických nádorů, tlumí novotvorbu cév (tzv. angiogenezi) vyživujících rostoucí nádor a zlepšuje funkci imunitního systému v boji s nádorovými buňkami.

 

Využití: Lenalidomid se podává u některých hematologických onemocnění, jako jsou určité formy mnohočetného myelomu, lymfomů a myelodysplastického syndromu.

 

Podávání: Lenalidomid se vyrábí v podobě tvrdých tobolek o síle 2,5-25 miligramů. Dávkování je přísně individuální a závisí na celkovém stavu pacienta a indikaci léku. Obvykle se u dospělých lidí setkáme s denní dávkou 10-25 miligramů. Užívat preparát bez doporučení lékaře je přísně zakázáno.

 

Nevýhody: Lenalidomid může způsobit řadu vedlejších účinků včetně únavy, trávicích obtíží, změn v krevním obraze (chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček), zvýšení jaterních testů, bolestí hlavy, svalových křečí, kožních reakcí a zvýšeného rizika vzniku krevních sraženin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů