Latuda patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina lurasidon.

 

Princip: Lurasidon účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Lurasidon působí na celou řadu receptorů v nervovém systému (např. některé dopaminové receptory, receptory pro serotonin a adrenalin).

 

Využití: Latuda se využívá v léčbě některých psychotických stavů, typicky v terapii určitých forem schizofrenie.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Latuda se vyrábí ve formě tablet o síle 18,5-75 miligramů. Dávky se většinou postupně navyšují podle tolerance a jsou individuální. V zásadě se běžná dávka u dospělých pohybuje okolo 37-148 miligramů léku denně.

 

Nežádoucí účinky: Latuda může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat spavost, únavu a útlum. Uživatelé si někdy stěžují na trávicí obtíže, pocity sucha v ústech, bolesti hlavy a kolapsové stavy, mívají zvýšenou hladinu cholesterolu a změny v krevním obraze. Vzácněji se mohou objevit poruchy hybnosti (podobné Parkinsonově nemoci) a sexuální poruchy (ztráta libida, impotence). Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů