LADA je zkratka a označení pro určitý charakteristický podtyp cukrovky 1. typu. Jak jistě víme, cukrovka 1. typu je autoimunitní nemoc, která vzniká v důsledku poškození buněk slinivky břišní tvořících inzulin. Nedostatek inzulinu způsobí poruchu metabolizmu cukru glukózy, což je důležitý zdroj energie. Klasická cukrovka 1. typu vzniká u mladých lidí pod 20 let věku.

 

LADA znamená zkratku pro anglický termín late-onset autoimmune diabetes of adults, nebo latent autoimmune diabetes of adults. Jak název napovídá, je to autoimunitně podmíněná cukrovky 1. typu, která se objevuje v abnormálně vysokém věku.

 

Příčiny

Podobně jako u klasické cukrovky 1. typu, ani zde není příčina rozvoje nemoci známá. Podstatou je autoimunitní zánět, kdy imunita organizmu poškodí buňky slinivky břišní produkujících inzulin a nedostatek inzulinu vede ke vzniku cukrovky. Vzhledem k faktu, že LADA vzniká u starších lidí, může být nedostatek inzulinu dále zhoršován špatnou odpovídavostí tkání na inzulin, která je typická pro obézní lidi.

 

 

Projevy

Projevy se nijak zvlášť neliší od cukrovky (ať už 1. typu nebo 2. typu) – nadměrná žízeň, nadměrné močení, nález cukru v moči, únava, slabost, nevolnost, bolesti břicha, zvracení, apod.

 

 

Diagnostika

Samotnou diagnózu cukrovky stanovíme podle zvýšené koncentrace krevního cukru (viz. text o diagnostice cukrovky). Že jde o LADA a nikoliv o cukrovku 2. typu lze odlišit pozitivním průkazem agresivních autoprotilátek* v krvi a sníženou koncentrací inzulinu** v krvi. Klasičtí pacienti s cukrovkou 2. typu mají totiž poměrně dlouho hladinu inzulinu normální, nebo dokonce spíše zvýšenou, protože jejich primárním problémem je nedostatečná odpovídavost tkání k inzulinu.

 

* Autoprotilátky jsou protilátky tvořené imunitním systémem, které nicméně poškozují tkáně tělu vlastní.

 

** Hladinu inzulinu v krvi většinou nestanovujeme přímo, ale odvozujeme ji z koncentrace tzv. C-peptidu, což je vedlejší produkt tvorby inzulinu. Čím více C-peptidu, tím více inzulinu.

 

 

Léčba

Vzhledem k věku dotyčného může dojít k omylu, že se jedná o záchyt cukrovky 2. typu a takovému pacientovi jsou většinou nasazeny jako léky tzv. perorální antidiabetika (PADy). Tyto léky sice různými mechanizmy zlepšují účinnost inzulinu, ale nejsou schopny obnovit ztracenou produkci inzulinu vlivem autoimunitního zánětu. Z toho důvodu zprvu relativně účinná léčba pomocí PADů poměrně rychle selhává a pacient musí užívat inzulin stejně jako nemocní s klasickou cukrovkou 1. typu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů