Kyleena je lék předepisovaný gynekology a jeho účinnou složkou je sloučenina levonorgestrel.

 

Princip: Levonorgestrel patří do skupiny ženských pohlavních hormonů známých jako progesterony. Každodenní působení progesteronu účinně tlumí menstruační krvácení a výrazně snižuje riziko otěhotnění.

 

Využití: Kyleena může účinkovat jako forma hormonální antikoncepce, protože uvolňovaný levonorgestrel brání otěhotnění. Trvalá produkce progesteronu kromě toho zablokuje menstruaci a to může pomoci v léčbě nadměrného menstruačního krvácení (hypermenorea) vedoucího ke krevním ztrátám.

 

Podávání: Kyleena je vyráběna v podobě nitroděložního tělíska, které je lékařem (gynekologem) přes pochvu implantováno do děložní dutiny pomocí speciálního zavaděče. Tělísko se uchytí na děložní sliznici a postupně uvolňuje účinnou látku. Životnost tělíska je asi 5 let.

 

Nevýhody: Kyleena může způsobit různé nespecifické obtíže, jako jsou bolesti hlavy, změny nálad, trávicí obtíže, zhoršení akné a zvýšení tělesné hmotnosti. Vzácné jsou vážné nežádoucí účinky v podobě infekčních komplikací včetně zánětu dělohy a hlubokých pánevních zánětů. Tyto záněty mohou být i život ohrožující.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů