Kvasinkové onemocnění dutiny ústní je relativně běžnou formou infekčního plísňového onemocnění. Sama o sobě je relativně banálním problémem, ale může poukazovat na přítomnost jiných a někdy i vážných onemocnění.

 

Příčiny: Původcem onemocnění je kvasinka Candida albicans [Kandida albikans], která poměrně s oblibou napadá sliznice lidského těla. Nemusí se vyskytovat jen v dutině ústní, ale i na kůži a na sliznicích močové a pohlavní soustavy - velmi časté jsou kvasinkové infekce pochvy. Vzácné a smrtelně nebezpečné jsou vnitřní formy kvasinkových onemocnění, kdy Candida napadne vnitřní orgány a rozšiřuje se po těle. Kvasinky žijí na sliznicích i u zdravých lidí, ale imunita dokáže jejich počet redukovat na minimální míru. Horší funkce imunity je pak často spojena s vyšším výskytem kvasinkových infekcí. Z toho důvodu je při nálezu ústní formy kvasinkové nákazy vyšetřit pacienta a pokusit se zjistit stavy, které mohou se snížením imunity souviset. Mezi takové stavy patří cukrovka a v případě rizikovějšího člověka (promiskuitní, homosexuál, narkoman) není od věci udělat testy na HIV. Onemocnění AIDS je poruchou imunity v její nejčistější formě a kvasinkové infekce vznikají u HIV pozitivních mnohem častěji.Projevy: Projevy jsou různé. Někdy můžeme najít zarudlý vnitřek úst a jazyka s vyhlazenou sliznicí, jindy mohou být přítomné zarudlé bolavé koutky (více u dětí). Nejklasičtějším projevem jsou ale bělavé povlaky jazyka a hrdla různého rozsahu, které představují okem viditelné kolonie kvasinek - tato forma onemocnění se označuje jako tzv. soor. Dají se špátlí sloupnout, i když jejich spodina může někdy krvácet. Výše uvedené nálezy může doprovázet nepříjemný pocit v ústech, pálení a pocit sucha.

 

 

Diagnostika: Podezření na nemoc lze pojmout z klinických projevů, ale definitivní výsledek získáme až v mikrobiologické laboratoři po výtěru dutiny ústní. Jak jsem již zmínil výše, mělo by po stanovení diagnózy kvasinek následovat základní vyšetření (náběry krve, fyzikální vyšetření), které by zhodnotilo zdravotní stav pacienta. Důležité je zejména vyloučení nebo potvrzení cukrovky.

 

 

Léčba: Jedinou účinnou léčbu představují léky ze skupiny antimykotik (protiplísňové léky). Podávají se ve formě tabletek a vzhledem k tomu, že infekce je soustředěna na dutinu ústní, doporučuje se je spíše cucat než hned polykat. Antibiotika jsou proti kvasinkám zcela neúčinná. Najde-li se další nemoc, která je zodpovědná za poruchu imunity, léčíme ji samozřejmě také.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů