Korylan je kombinovaný preparát užívaný u nachlazení a infekcí dýchacích cest, účinnými sloučeninami léku jsou paracetamol a codein.

 

Princip: Paracetamol je zajímavá látka blokující tvorbu zánětlivých prostaglandinů. Má velmi podobný účinek jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), ale vzhledem k jeho mizivému protizánětlivému účinku ho k NSPZL neřadíme. Účinek na bolest a vysokou teplotu je však u paracetamolu velmi dobrý. Codein má vliv na centrální nervový systém a tlumí mozkové centrum pro kašel.

 

Využití: Korylan je účinný při tlumení vysokých teplot a tlumení silného kašle. Užíváme ho u běžných infekcí horních cest dýchacích, při chřipce, nepříjemném suchém kašli a u bolestí v krku.

 

Podávání: Korylan se vyrábí ve formě tablet a obvykle se užívá 1-2x denně po dobu trvání obtíží. Neměl by být užíván dlouhodobě.

 

Nevýhody: Hlavní nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivost jaterní tkáni (odborně hepatotoxicita). V běžných doporučených dávkách se nic neděje, ovšem větší dávka může způsobit závažné poškození jaterní tkáně a akutní selhání jater. Tento neblahý efekt paracetamolu se výrazně zvyšuje při požití alkoholu, proto by nemocní neměli paracetamol s alkoholem kombinovat. Kromě toho by neměly být léky s paracetamolem nadužívány lidmi s již nemocnými játry (např. s cirhózou). Na druhou stranu je nutno uznat, že léky obsahující paracetamol nemají některé nežádoucí účinky typické pro léky NSPZL, zejména zvýšení rizika žaludečního zánětu a žaludečního vředu. Codein může způsobit ospalost, únavu a při předávkování příliš silný útlum dechového centra. Při dlouhodobějším užívání by se mohl stát návykovým.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů