Koronární syndrom X je označení pro zajímavý stav, který bychom mohli označit jako abnormální typ anginy pectoris, kterou můžeme označit i jako tzv. vasospastickou anginu. Proč tomu tak je, si povíme níže.

 

Příčiny a projevy

Klasická angina pectoris je formou ischemické choroby srdeční, vzniká na základě zužování srdečních tepen procesem aterosklerózy a projevuje se bolestmi na hrudi, které bývají vázané na námahu. Pokud člověku s anginou pectoris provedeme koronarografii, najdeme tato zúžená místa a jsme většinou schopni je spravit.

 

Pacient s koronárním syndromem X neboli s vasospastickou formou anginy pectoris má obdobné obtíže - opakující se bolesti na hrudi. Tyto bolesti však bývají méně předpovídatelné a nemusí souviset s námahou. Na EKG obvykle najdeme známky ischemie srdečního svalu. Pokud však pacientovi provedeme koronarografii, žádná zúžení nejsou nalezena.

 

Co je důvodem? Podle všeho se jedná o narušenou funkci drobných větévek srdečních tepen, které se mohou záchvatovitě stáhnout (tzv. spasmus – odtud název „vasospastická“), což způsobí dočasnou poruchu prokrvení srdce a výše uvedené obtíže. Příčina tohoto stavu není zcela jasná, nicméně vyšší výskyt je u obézních lidí a u žen.

 

 

Léčba

Naše možnosti jsou v tomto případě omezené. Není přítomno anatomicky definovatelné zúžení a není tedy kde provést angioplastiku, umístit stent, nebo provést srdeční bypass. Z toho důvodu je postup konzervativní. Podávají se léky, které mají zabránit stahování cév – např. blokátory kalciového kanálu.


Zdroje
https://www.heart.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů