Klitorismus je označení pro vzácnou poruchu, která postihuje ženy a tká se jejích pohlavních orgánů, především klitorisu.

Příčiny: Příčinou může být narušení cévního zásobení klitorisu, typickou příčinou je narušení odtoku krve z klitorisu při poškození lokálního žilního systému. Vyšší výskyt klitorismu je popisován u žen trpících srpkovitou anemií, u žen užívajících určité léky (některá antidepresiva, léky na vysoký tlak, antipsychotika) a návykové látky (např. kokain).


Projevy: Klitorismus se projevuje dlouhodobým nepříjemným a bolestivým zvětšením klitorisu, které nesouvisí se sexuálním vzrušením. Pokud vám tato definice něco připomíná, nemýlíte se, jde vlastně o ženskou obdobu mužského priapismu (chronická bolestivá erekce).


Diagnostika: Klitorismus lze rozpoznat na základě anamnézy a fyzikálního vyšetření, lékařem určujícím diagnózu je obvykle gynekolog.


Terapie: V řadě případů klitorismus sám odezní, někdy je třeba použít lokální chlazení a-nebo léky proti bolesti. V některých případech může pomoci injekční odsátí krve z překrvené tkáně klitorisu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů