Klatskinův tumor [klackinův] je označení pro určitou formu rakoviny žlučových cest. Pojem je spíše anatomický – průběh, diagnostika terapie se příliš neliší od jiných tumorů vycházejících ze žlučového stromu. O Klatskinově tumoru mluvíme tehdy, pokud nádor žlučových cest roste v místě, kde se pod játry spojuje pravý a levý žlučovod do jednoho společného žlučovodu. Nádor se vyskytuje spíše u starších lidí nad 60 let věku.

 

Příčiny

Příčiny nejsou podobně jako u ostatních forem rakoviny žlučových cest zřejmé, známe nicméně určité rizikové faktory, jako jsou vrozené cysty žlučových cest, Caroliho nemoc, chronické záněty při žlučových kamenech ve žlučovodu a onemocnění známé jako primární sklerozující cholangitida. V mnoha případech nicméně tumor vznikne bez přítomnosti těchto rizikových faktorů.

 

Projevy

Nádor se zpočátku neprojevuje, ale postupně může svým růstem způsobit bolest v pravém podžebří a vznik žloutenky se svěděním kůže, tmavou močí a světlou stolicí. Většina obtíží souvisí s poruchou odtoku žluči při ucpání nebo utlačení žlučových cest nádorovými hmotami.

 

Diagnostika

Nádor může být nalezen pomocí některé ze zobrazovacích metod jako ultrazvuk, CT vyšetření nebo magnetická rezonance. Vztah nádoru ke žlučovým cestám může pomoci ujasnit i ERCP.

 

Léčba

Vyléčení je možné pouze tehdy, pokud je nádor chirurgicky odstraněn. Bohužel řada případů je zjištěna až ve stádiu, kdy není operace možná. Chemoterapie není moc úspěšná a nádor se pomocí ní samotné vyléčit nedá. Jako paliativní (tj. léčba „pouze“ s cílem úlevy od příznaků) léčbu lze někdy provést zavedení stentu do žlučovodu, který zajistí odtok žluči, nebo zajištění zevní drenáže. Při zevní drenáží je přes kůži nabodnut žlučový strom a je do něj zavedena hadička, která odvádí žluč ven z těla do sáčku.


Zdroje
https://www.cancer.gov
https://rarediseases.info.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů