Kinedryl je lék, který léky proti zvracení (antiemetika). Jeho účinnou složkou je sloučenina moxastin teoklát a kofein.
 
Princip: Moxastin teoklát je sloučenina, která blokuje některé buněčné receptory pro histamin (jde tedy v podstatě o antihistaminikum) a tím snižuje pocity nevolnosti a pocity na zvracení. Moxastin teoklát má silné sedativní účinky, a proto je v preparátu přítomný kofein, aby tyto tlumivé účinky oslabil.
 
 
Využití: Kinedryl se využívá zejména v léčbě kinetózy, což je nevolnost spojená s motáním hlavy a zvracením, které se objevuje v dopravních prostředcích. Obvykle se podává dětem a jeho tlumivé účinky jsou v podstatě vítané, protože dítě pak delší cestu prospí.
 
 
Podávání: Kinedryl by měl být vždy užit pouze dle doporučení lékaře. U dospělého člověka je běžnou preventivní dávkou 1 tableta podaná asi hodinu před cestováním. Pokud se objeví příznaky kinetózy, lze nárazově užít až 2 tablety. Dávky u dětí jsou pak výrazně redukované na 1/4-1/2 polovinu tablety Kinedrylu.
 
 
Nevýhody: Je nutné počítat s relativně silný tlumivým efektem léků, a proto by po užití Kinedrylu člověk v žádném případě neměl řídit motorová vozidla nebo vykonávat jakoukoliv činnost vyžadující pozornost. Z méně častých nežádoucích projevů jmenujme bolesti hlavy, sucho v ústech, poruchy zaostřování zraku a kožní vyrážku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů