Ketosteril patří mezi léčiva využívaná především v nefrologii. Není to lék v pravém slova smyslu, spíše jde o dietetický preparát. Účinnou složkou jsou některé esenciální aminokyseliny a jejich vápenaté soli.

Princip: Esenciální aminokyseliny obsažené v preparátu jsou například treonin, lysin, tryptofan, histidin, tyrosin, fenylalanin, leucin, metionin a valin. Tyto aminokyseliny si organizmus neumí vyrobit a získává je z bílkovin přijatých v potravě.
 

Využití: Ketosteril je určen pro pacienty s pokročilými stádii chronického selhávání ledvin, kteří musí v dietě přijímat jen malé množství bílkovin (ty totiž ledviny zatěžují). Ketosteril zabrání tomu, aby snížený přísun bílkovin v potravě vedl k nedostatku důležitých aminokyselin.


Podávání: Ketosteril se vyrábí v podobě tablet o síle 600 miligramů a běžnou dávkou pro dospělého člověka je 4-6 tablet podávaných 3x denně. Ketosteril by neměl být užíván bez doporučení lékaře.


Nevýhody: Ketosteril nemívá zásadní vedlejší účinky, i když se při jeho užívání mohou objevit trávicí obtíže. Preparát také obsahuje poměrně vysoké množství vápníku a při užívání vyšších dávek proto může způsobit zvýšení hladiny vápníku v krvi (hyperkalcémii).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů