Ketonal je relativně často užívaný protizánětlivý lék, jehož účinnou látkou je sloučenina ketoprofen.

 

Princip: Ketoprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky, poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy, snižuje zvýšenou teplotu a tlumí bolest.

 

Využití: Ketonal se využívá v léčbě bolesti, zejména jedná-li se o ortopedické typy bolesti (záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, záněty tíhových váčků, akutní záchvaty dny, stavy po úrazech apod.).

 

Podávání: Ketonal se vyrábí ve více formách. Klasická tabletová forma má sílu 50 miligramů a běžná dávka u dospělého člověka 1-3 tablety denně s maximální denní dávkou 200 miligramů. Dále v podobě tablet existuje silnější Ketonal Forte s obsahem 100 miligramů ketoprofenu (ideálně 1-2 tablety denně) a Ketonal Retard s obsahem 150 miligramů ketoprofenu s pomalým uvolňováním (ideálně 1 tableta denně).

Kromě toho se vyrábí Ketonal i v podobě krémů, kterým se natírají bolestivá místa, a v podobě vodného roztoku k injekčnímu podání nitrožilně, případně nitrosvalově.

 

Nevýhody: Ketonal užívaný v tabletách (nebo injekčně) může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů