Keplat je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu je sloučenina ketoprofen.

 

Princip: Ketoprofen pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě a tlumí bolest.

 

Využití: Keplat se využívá v léčbě bolesti, zejména jedná-li se o ortopedické typy bolesti (záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, stavy po úrazech apod.).

 

Podávání: Keplat se vyrábí v podobě kožních náplastí. Ty se 1x denně lepí na postižené bolavé místo a to umožňuje se léku vstřebávat do kůže.

 

Nevýhody: Protizánětlivé léky mohou mít obecně řečeno celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin a vyvolat zvýšení jaterních testů. V případě pouze lokálně aplikované náplasti je riziko výše zmíněných komplikací minimální, může se však objevit kožní reakce a vyrážky, zejména při osvitu slunečním zářením. Z toho důvodu se nedoporučuje opalování částí těla, na které byla náplast přiložena.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů