Jícnová echokardiografie (jícnové ECHO srdce) je vyšetření, které má velké využití v kardiologii. Jedná se vlastně o určitou modifikaci klasické echokardiografie.

 

Princip: Klasická echokardiografie je v podstatě ultrazvukem srdce, při kterém lékař na hrudník pacienta přikládá ultrazvukovou sondu a hodnotí tvar, funkci a případné choroby jednotlivých srdečních oddílů. Jícnová echokardiografie je modifikována tím, že ultrazvuková sonda je umístěna na konci tenké ohebné hadičky, která se pacientovi zasune do úst a přes hltan do jícnu. Jícen je anatomicky v těsné blízkosti srdce a to umožní ultrazvukově vyšetřit srdce zevnitř.

Pozn: Klasické echokardiografii se odborně říká transthorakální („přes hrudník“) a jícnové echokardiografii se říká transesophageální („přes jícen“).

 

Využití: Jícnové ECHO je přesnější než klasické ECHO zejména v diagnostice infekční endokarditidy a v nálezu krevních sraženin v srdci. Kromě toho jícnové ECHO samozřejmě můžeme použít ve stejných indikacích jako klasické ECHO (srdeční selhávání, chlopenní vady, myokarditidy, kardiomyopatie, záněty osrdečníku apod.) za situace, kdy pacient není klasickou echokardiografií dobře vyšetřitelný (obezita, těžká rozedma plic, apod.).

 

Příprava: Vzhledem k faktu, že se sonda přístroje zasouvá do jícnu by měl přijít pacient na vyšetření nalačno, tj. cca 6 hodin před vyšetřením nejíst a nepít, každé pracoviště si nicméně udává vlastní časový úsek povinného lačnění. Kromě toho se při vyšetření aplikuje umrtvovací látka úst (obvykle sprejem), a proto by po zákroku neměl pacient cca 30 minut jíst a pít, aby kvůli umrtvenému krku nevdechnul potravu. Vzhledem k určité nepříjemnosti zákroku se také podává injekce na "polouspání" (pacient je při vědomí, ale často si na zákrok ani nepamatuje) a z toho důvodu nesmí pacient po vyšetření řídit motorová vozidla.

 

Nevýhody: Hlavní nevýhodou oproti klasické echokardiografii je vyšší invazivita a nepříjemnost vyšetření, které vyžaduje výše zmíněnou přípravu. Klasická echokardiografie žádnou přípravu nevyžaduje.


Zdroje
http://www.heart.org
https://www.nhlbi.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů