Jarsin je lék na předpis, který může být podáván některým lidem s psychiatrickými onemocněními. Účinnou složkou přípravku je extrakt z třezalky tečkované.

 

Princip: Bylo prokázáno, že extrakt z třezalky tečkované obsahuje řadu sloučenin s efektem na centrální nervový systém. Dochází ke zlepšení nálady a snížení frekvence a intenzity úzkostných stavů.

 

Využití: Jarsin je podáván lidem, kteří trpí lehčími formami depresivních stavů se skleslostí, úzkostnými pocity a neklidem. Lék je určen spíše pro dlouhodobější terapii, první účinky bývají pozorovány po měsíci užívání.

 

Podávání: Jarsin se vyrábí v podobě tablet o síle 300 miligramů a obvyklá dávka pro dospělého člověka jsou 3 tablety denně.

 

Nevýhody: Jarsin nemívá zásadní nežádoucí účinky, i když někdy byly po jeho požití pozorovány trávicí obtíže a alergické reakce. Uživatelé s citlivou pletí by se při užívání měli vyhýbat slunečnímu záření (a jiným zdrojům UV záření), protože u nich může dojít k těžší kožní zánětlivé reakci. Je také dobré vědět, že třezalka tečkovaná přítomná v preparátu poměrně silně ovlivňuje metabolizmus řady látek včetně mnoha léků (zejména Warfarinu) a hormonální antikoncepce, a to je další důvod, proč přípravek neužívat bez vědomí lékaře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů