Ivemend je lék proti zvracení (antiemetikum), který je předpisován u některých forem chemoterapie. Jeho účinnou složkou je sloučenina fosaprepitant.

 

Princip: Fosaprepitant je sloučenina, která se po podání v lidském těle přemění na aprepitant. Aprepitant blokuje účinek tzv. lidské substance P a díky tomu dochází k výraznému snížení nevolnosti a pocitu na zvracení.

 

Využití: Ivemend je indikován v rámci některých forem chemoterapie, u kterých se ví, že způsobují výraznou nevolnost. Preventivní užívání léku tyto nepříjemné pocity výrazně zmírňuje a snižuje frekvenci zvracení. Před chemoterapiemi se obvykle Ivemend užívá v kombinační léčbě s dalšími antiemetiky (např. s kortikoidy a triptany).

 

Podávání: Ivemend se vyrábí ve formě infuzního roztoku, který se podává nitrožilně (infuze na 20-30 minut) asi půl hodiny před zahájením vlastní chemoterapie. Podání závisí na rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

 

Nevýhody: Ivemend může někdy způsobit bolesti hlavy, zácpu a různé trávicí obtíže, které jsou nicméně mnohem méně závažné než potíže při chemoterapii. Vyloučit nelze ani alergické reakce po podání preparátu, ty jsou však méně časté.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů