Isotrexin patří mezi antibiotika ze skupiny makrolidů. Jde o kombinovaný preparát, jehož účinnými složkami jsou sloučeniny erytromycin a isotretinoin. Největší využití má v kožním lékařství.

 

Princip: Erytromycin má vliv na metabolizmus bakterií, narušuje jim schopnost tvořit bílkoviny a tím omezuje jejich množení. Isotretinoin je odvozen od vitaminu A. Mění způsob rohovatění pokožky, snižuje tvorbu kožního mazu, působí protizánětlivě a zlepšuje odlučování již vzniklých komedonů (uhrů).

 

 

Využití: Isotrexin se využívá v kožním lékařství k místní léčbě akné. Brání totiž bakteriálnímu osídlení mazových váčků v kůži a následnému zánětlivému procesu.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, v tomto případě jde většinou o lékaře kožního. Isotrexin se vyrábí ve formě gelu, který se několikrát denně nanáší na nemocná místa pomocí vatového tamponu (tj. většinou na obličej). Před aplikací léku by měla být pokožka omytá a osušená.

 

 

Nevýhody: Obecné informace o nežádoucích účincích antibiotik jsem sepsal v tomto textu. Nejčastějším problémem u kožních roztoků a mastí s antibiotiky jsou kožní alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů