Isoprinosine [izoprinozin] je lék běžně předepisovaný zejména alergology a imunology. Jeho účinná látka je sloučenina inosin pranobex.

 

Princip: Inosin pranobex je synteticky vyráběná látka, která pomáhá stimulovat imunitní systém uživatele. Sloučenina zvyšuje zrání a množení lymfocytů (podtyp bílých krvinek) a některých působků zánětu.

 

Využití: Isoprinosine se může podávat lidem s oslabenou imunitou, obzvláště pokud mají opakované virové infekce. Přípravek může být nasazen lidem s opakovanými opary, pásovým oparem, cytomegalovirovými infekcemi a HPV infekcemi.

 

Podávání: Isoprinosine smí být užíván pouze dle doporučení lékaře. Přípravek se vyrábí ve formě tablet o síle 500 miligramů a dospělí lidé obvykle užívají 1-4 tablety denně podle přesné indikace a tíže onemocnění. Maximální denní dávka u dospělého by neměla překročit 4 gramy přípravku.

 

Nevýhody: Isoprinosine může zvýšit koncentraci kyseliny močové v krvi a vyvolat bolestivý záchvat dny. Při užívání se někdy objevují neurčité trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zácpy), zvýšení jaterních testů, bolesti hlavy a svědění kůže. Uživatelé Isoprinosinu mají vyšší riziko vzniku močových kamenů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů