Irigografie je radiologickým vyšetřením tlustého střeva. Není až tak často využívané, protože jej ve většině případů spolehlivě nahrazuje endoskopické vyšetření – kolonoskopie. Ta má ty výhody, že lékař vnitřek tlustého střeva vidí na vlastní oči, může odstranit případné střevní polypy a odebrat vzorky na histologii.

 

Princip: Pacientovi se většinou podává uklidňující injekce, následně se do konečníku zavede tenká hadička a tou se do tlustého střeva vypouští baryová kontrastní látka a následně vzduch. Pak se provede rentgenový snímek břicha, na kterém se zobrazí kontury stěny tlustého střeva zobrazené díky kontrastní látce. Vyšetření se provádí vleže, ale pro lepší rozložení kontrastní látky po stěnách celého tlustého střeva se může pacient různě polohovat. Za předpokladu, že pacient dostal injekci na uklidnění, neměl by po provedeném vyšetření řídit z důvodu snížené pozornosti motorové vozidlo.

 

Příprava: Poslední jídlo by měl pacient přijmout v poledne den před vyšetřením. Od té doby by měl pouze pít – dostatek tekutin je velice důležitý. Kromě toho by měl pozřít projímadlo, které dostane od lékaře, který indikoval vyšetření.

 

Význam: Irigografii lze provést při podezření na onemocnění tlustého střeva. Irigografie zobrazí nerovnosti střevní stěny a může informovat o přítomnosti zánětlivých změn (např. Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida), přítomnosti nádorového procesu, polypů apod.

 

Problémy: Nevýhodou vyšetření je radiační zátěž, která u kolonoskopie není. Jak jsem již navíc zmínil výše, jakákoliv nalezená abnormalita musí být ověřena či současně vyřešena dalším zákrokem, nejlépe kolonoskopií.

 

Výhody: Vyšetření nemá žádné výrazné výhody oproti kolonoskopii, a i proto jeho význam v moderní medicíně klesá. Jedinou výhodou je, že hadička při irigografii se zavádí pouze do konečníku, zatímco při kolonoskopii se hadičkou musí projet celé tlusté střevo.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů