Na rozdíl od močové inkontinence je inkontinence stolice méně častější, na druhou stranu se jedná o mnohem nepříjemnější problém, který je pro postižené velmi choulostivý a představuje značný zdravotní i estetický problém. Můžeme ji označit jako častý mimovolní a nechtěný odchod stolice.

Příčiny: Většinou se jedná o různá postižení konečníku, která naruší funkci svěrače. Jinak mohou stav vyvolat i neurologické choroby (tj. poruchy inervace svěrače).

 

1. Poškození svěrače konečníku – Poškození svěrače je možné při zasouvání cizích předmětů do konečníku (méně standardní sexuální praktiky) a je obávanou komplikací u porodů. Velká hlavička dítěte a úzké porodní cesty mohou způsobit natržení konečníku v místě svěrače. Prevencí je včasně provedený nástřih hráze porodníkem (odborně epiziotomie). Funkce svěrače může být vážně narušena při výhřezu konečníku.

 

2. Neinfekční střevní zánětyUlcerózní kolitida a některé formy Crohnovy nemoci mohou konečník velmi vážně poškodit. Zejména některé formy Crohnovy nemoci jsou pro konečník devastující, vytváří se zde komplikované píštěle, které se mohou snadno infikovat bakteriemi za vzniku abscesů.

 

3. Oslabené svalstvo pánevního dna – Oslabení pánevního dna je typičtější pro starší lidi a pro ženy, rizikovým faktorem je obezita, nedostatečná fyzická aktivita a opakované porody. S oslabením svaloviny dna pánevního u ženy může úzce souviset stav známý jako rektokéla, který inkontinenci stolice dále zhoršuje.

 

4. Neurologické příčiny – Narušení inervace svěrače nebo mozkového centra pro volní vyprazdňování vede k úniku stolice poměrně často. Většinou jsou na vině mozkové mrtvice, Alzheimerova demence, Parkinsonova nemoc a roztroušená skleróza. K přímému poškození části míchy zodpovědné za svěrače může dojít úrazem nebo vlivem vrozeného rozštěpu páteře.

 

5. Chirurgické zákroky – Chirurgické zákroky v oblasti konečníku (například při rakovině, při řešení důsledků Crohnovy nemoci apod.) mohou funkci svěrače narušit. Je-li celý konečník odstraněn, je pochopitelně zcela zničena i funkce svěrače.

 

6. Ozáření – Ozařování oblasti pánve při léčbě nádorových nemocí může narušit jak svěrač, tak nervy, které jej ovládají.

 

7. Vrozené vady – Vrozené anatomické vady konečníku nebo inervace této oblasti vede k inkontinenci stolice již v dětství.

 

8. Průjmové stavyPrůjmová stolice vcelku pochopitelně zvyšuje riziko inkontinence stolice, je totiž těžší ji udržet i při zdravém svěrači.

 

Komplikace: Unikající stolice zejména u imobilního pacienta je obrovský hygienický problém. Jedná se o často polotekutou hmotu, která obsahuje velké množství bakterií. Při styku s okolními tkáněmi je maceruje a velmi významně usnadňuje vznik proleženin, které se pak navíc kontaminují bakteriemi.

 

Léčba: Nejprve je nutno zjistit vlastní příčinu úniku stolice a tu pak řešit. Je vhodná redukce váhy u obézních lidí se současným posilováním svalů dna pánevního. Jinou možností jsou léky zpomalující pohyby střev. Chirurgických možností je celá řada – od rekonstrukce svěrače, přes různé anatomické úpravy konečníku až po vytvoření trvalé kolostomie (není-li jiná možnost).


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů