Imacort [imakort] je kombinovaný lék, který patří mezi léky proti plísním (antimykotika). Kromě toho má ovšem i celkový protizánětlivý účinek a slabší protibakteriální působení. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny klotrimazol, hexamidin a prednisolon.

 

Princip: Klotrimazol je antimykotikum. Působí na buněčnou membránu plísní a narušuje její propustnost a stavbu. Díky tomu brání klotrimazol růstu a množení plísní a některé dokonce i zabíjí. Hexamidin vykazuje protibakteriální působení a prednisolon je kortikoid s relativně silným protizánětlivým působením.

 

Využití: Imacort se využívá k léčbě plísňových infekcí kůže a nehtů, obzvláště jsou-li tyto záněty spojené s nepříjemnými projevy kožní zánětlivé reakce (pálení kůže, svědění, apod.). Imacort je často předepisován na záněty postihující prostory mezi prsty a prostory kožních záhybů.

 

Podávání: Imacort se vyrábí v podobě kožního krému a dvakrát denně se po omytí a osušení nanáší na postiženou kůži.

 

Nevýhody: Imacort má jen minimum vedlejších účinků. Asi nejběžnější jsou projevy kožní a slizniční přecitlivělosti se zarudnutím a svěděním. Podobné projevy může mít i lokální alergická reakce, která může vypadat i jako kopřivka, toto riziko je ale výrazně sníženo přítomností protialergicky působícího kortikoidu v preparátu. Na druhou stranu je ovšem přítomnost kortikoidu v preparátu potenciální nevýhodou, protože dlouhodobé používání může na potíraných místech způsobit poškození kůže, ztenčení kožního krytu a případně snadnou tvorbu strií.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů