Hyzaar je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – losartan patřící mezi sartany a hydrochlorothiazid, který patří mezi diuretika.

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a zvýšení výdeje tekutiny ledvinami s poklesem krevního tlaku.


Využití: Hyzaar používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Kombinovaný preparát je vhodný spíše u již tlakově stabilizovaného pacienta, který je léčen větším množstvím léků a my chceme snížit množství užívaných tablet.


Podávání: Hyzaar nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 50/12,5 až 100/25 miligramů (tj. 50 -100 miligramů losartanu a 12,5-25 miligramů hydrochlorothiazidu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně a obvykle se začíná slabší variantou přípravku.


Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se důrazně nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů