Hypotylin patří mezi méně často užívaný lék na vysoký tlak (antihypertenzivum), který přesněji řečeno patří do skupiny diuretik (odvodňující léky). Jeho účinnou složkou je sloučenina metipamid.

 

Princip: Metipamid účinkuje na hladkou svalovinu cév včetně cév ledvin a způsobí jejich roztažení. Lék má spíše efekt na snížení krevního tlaku. Kromě toho metipamid v ledvinách zvyšuje ztráty vody do moči (diuretický efekt), ale tento účinek je proti jiným diuretikům spíše slabý a krátkodobý.

 

Využití: Hypotylin může být předepsán na vysoký krevní tlak. Může být užíván samotný, ale spíše se kombinuje s jinými antihypertenzivy.

 

Podávání: Hypotylin je vyráběn v podobě tablet o síle 2.5 miligramu. Lék smí být používán pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, běžná dávka u dospělého člověka je 1/2-1 tableta denně. Jen málokdy se podává celková denní dávka vyšší než 5 miligramů.

 

Nevýhody: Hypotylin může způsobit příliš velký pokles krevního tlaku se slabostí a motáním hlavy, jinak může lék svým efektem na ledviny měnit koncentrace některých minerálů v krvi (vyšší riziko hypokalémie a hyperkalcémie).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů