Hymenoplastika je odborné označení pro rekonstrukci panenské blány, tj. blanky uzavírající vstup do pochvy. Panenská blána má v sobě drobné otvory, které dovolují odtok menstruační krve, k jejímu protržení (defloraci) dochází v klasickém případě při prvním pohlavním styku.

 

Princip: Operace se provádí v celkové anestézii (uspání) a trvá okolo půl hodiny. Při zákroku se využije zbytků panenské blány a sliznice pochvy k rekonstrukci blány. Jednodušší je zákrok u žen, které dosud nerodily. Před zahájením operace musí být zpracováno klasické interní předoperační vyšetření. Po zákroku se několik týdnů nedoporučuje pohlavní styk, neboť je nutné zhojení nově zrekonstruovaného hymen.

 

Indikace: Hlavní indikací hymenoplastiky je vlastní rozhodnutí ženy. Většinou se jedná o jakýsi dárek novému sexuálnímu partnerovi, mnohem smutnějším důvodem je pak řešení deflorace při znásilnění.

 

Výhody: Zákrok je rychlý, krátký a nemá výrazné komplikace. Dodrží-li žena výše zmíněnou sexuální abstinenci po operaci, může být anatomický výsledek skutečně podobný stavu před prvním pohlavním stykem.

 

Nevýhody: Operace není v běžných případech logicky hrazena zdravotní pojišťovnou a žena si ji musí sama zaplatit. A celý zaplacený efekt je pochopitelně „na jedno použití“, tj. při dalším prvním pohlavním styku se rekonstruovaný hymen protrhává. Na druhou stranu je to právě tato nová deflorace, která je smyslem všeho výše zmíněného snažení.


Zdroje
https://www.lybrate.com
https://www.health24.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů