HemaGel je volně prodejný přípravek, který se používá při narušení kožního krytu. Gel obsahuje jako hlavní účinnou složku speciální síťovaný kopolymer (2-hydroxyethylmethakrylát).

 

Princip: Hojivý gel obsahující zmíněný polymer po pokrytí rány brání průniku mikroorganizmů, vytváří vlhké prostředí k usnadnění hojení ran a snižuje oxidační stres.

 

Využití: HemaGel se používá na různá poranění včetně pooperačních ran, odřeniny, menší popáleniny, bércové vředy, diabetickou nohu a proleženiny. Je popisováno výrazné urychlení jejich hojení, snížení rizika bakteriální infekce a vznik méně velkých jizev.

 

Podávání: HemaGel je vyráběn v podobě gelu, který se jednou denně nanáší na místa poškozeného kožního krytu. Před nanesením je důležité kůži omýt a osušit. Pokud hrozí setření HemaGelu, pak je nutné jeho vrstvu překrýt.

Pozn.: Existuje i HemaGel Procto, který existuje v podobě čípků a zavádí se do konečníku 1x denně k hojení onemocnění, jako jsou podrážděné vnitřní hemoroidy a řitní trhlina.

 

Nevýhody: HemaGel nemá prakticky žádné vedlejší účinky, i když po aplikaci nelze zcela vyloučit vznik místní alergické reakce (otok a pálení sliznice).
 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů