Gutron je lék předepisovaný při častých kolapsech a určitých poruchách močového měchýře. Účinnou složkou přípravku je sloučenina midodrin.

 

Princip: Midodrin se po vstřebání v organizmu mění na látku desglymidodrin. Tato sloučenina působí na autonomní nervový systém a zesiluje vliv sympatiku. Důsledkem je zúžení krevních cév (především žil), zvýšení krevního tlaku a zesílení svěrače udržujícího moč v močovém měchýři.

 

Využití: Gutron se podává lidem trpícím sklonem k nízkému krevnímu tlaku s častějšími kolapsy, které se objevují při rychlé změně polohy, například při vertikalizaci (ortostatická hypotenze). Kromě toho může být Gutron podáván lidem s inkontinencí moči při nedostatečné funkci močového svěrače.

 

Podávání: Gutron se vyrábí v podobě tablet o síle 2,5 a 5 miligramů. Dospělí lidé obvykle zahajují užívání dávkou 2,5 miligramu 2x denně a tato dávka se postupně zvyšuje. Maximální denní dávka je 10 miligramů. Užívání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Gutron může svým vlivem na autonomní nervový systém způsobit řadu vedlejších účinků, jako jsou pocity chladu, brnění končetin, hypertenze, trávicí obtíže a bušení srdce. Efekt na močový svěrač může být příliš silný a pak se objevuje porucha odtoku moči.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů