Granuloma annulare [granuloma anuláre] je výraz označující chronickou kožní vyrážku s charakteristickým vzhledem. Nález granuloma annulare může a nemusí mít klinický význam, protože se nachází jak u lidí jinak zcela zdravých, tak u lidí trpících některými chorobami. Sám o sobě je granuloma annulare považován za vcelku neškodný.

 

Příčiny: V mnoha případech není důvod vzniku granuloma annulare zřejmý a nenalezneme žádné další související onemocnění. Bylo nicméně zjištěno, že vyšší výskyt granuloma annulare je u pacientů trpících některými autoimunitními chorobami (revmatoidní artritida, Addisonova nemoc, systémový lupus erythematodes), cukrovkou a AIDS. Uvažuje se i o vztahu granuloma annulare a tuberkulózy. Souvislost s s autoimunitními nemocemi může podtrhovat fakt, že granuloma annulare se mnohem častěji vyskytuje u žen (a celkově u žen jsou častější i autoimunitní nemoci).

 

Projevy: Příznaky jsou poměrně charakteristické. Jde o vznik více zarudlých a vystouplých uzlíků na kůži, které jsou vůči sobě uspořádány do podoby kruhového ložiska (viz. uspořádání hvězd na vlajce EU). Nemusí být přítomny další příznaky, ale někdy může granuloma annulare nepříjemně svědit a pálit. Ložisko může s postupem času měnit velikost, v některých případech se granulomů objeví i více.

 

Diagnostika: Granuloma annulare je dobře vidět na první pohled na kůži, diagnózu stanovuje kožní lékař. V případě pochybností lze vzít vzorek tkáně na histologické vyšetření, které prokáže chronický granulomatózní zánět. Kromě potvrzení granulomu je vhodné provést alespoň základní vyšetření k vyloučení cukrovky a zmíněných autoimunitních nemocí.

 

Léčba: Léčba je někdy svízelná, ale v mnoha případech není ani nutná, protože granuloma annulare sám postupně vymizí. Určitý efekt mohou mít kortikoidy podávané v podobě mastí nebo tablet, ale výsledek je značně individuální.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://rarediseases.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů