Glymexan patří mezi léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina glimepirid.

 

Princip: Glimepirid patří mezi deriváty sulfonylmočoviny. Má komplexní účinky na metabolizmus cukrů - stimuluje tvorbu a vylučování inzulinu buňkami slinivky. Kromě toho zlepšuje citlivost tkání na inzulin a tím zlepšuje jeho efekt na snížení krevního cukru.

 

Využití: Glymexan se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu, může se podávat samotný, nebo v kombinaci s jinými PADy nebo inzulinem. Dodržování diabetické diety při užívání léků na cukrovku je samozřejmostí. Vzhledem k nežádoucím účinkům derivátů sulfonylmočoviny (viz níže) se od jejich podávání postupně ustupuje.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře. Je nutné být opatrný, léčba se většinou zahajuje jednou tabletou o síle 1-2 miligramy a dávka se postupně navyšuje. Maximální dávka je 6 miligramů denně, která je obvykle podávaná v jedné ranní dávce.

 

Nevýhody: Podobně jako ostatní deriváty sulfonylmočoviny může Glymexan způsobit hypoglykémii. Při nesprávném a nedostatečném příjmu potravy je u tohoto preparátu hypoglykémie skutečně častou a nebezpečnou komplikaci, zejména u starších pacientů. Z dalších vedlejších účinků byly nejčastěji pozorovány trávicí obtíže (nevolnost, zvracení) a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů